Jdi na obsah Jdi na menu
 


kdy a jak tělo hubne

KDY JAK A PROČ TĚLO "HUBNE"

Každý jsme geneticky, metabolicky a zdravotně jiní, ale přesto je potřeba vytvořit záchytné body, dle kterých se dá v dietě řídit. Řídit se dle Vašeho typu, pro určitý způsob shazování přebytečných tuků.
Co rozhoduje při shazování váhy?
1) Věk - rostoucí věk zpomaluje metabolismus. Co je metabolismus. Metabolismus je schopnost přeměny přijmutých látek na energii. S postupujícím věkem klesá a člověk nenárokuje množství přimuté potravy v takovém množství co dříve. Tělo není schopno ho "spálit" a snadněji se ukládá v tukové zásoby. Tělo dvacetiletého mladíka spořádá spousty potravy aniž by jeho tělo tloustlo narozdíl od člověka o dvacet let staršího, to je fakt, s kterým moc nezmůžete.  Jak nastartovat metabolismus, jak ho zrychlit? Jak ho "omladit"?
Pohybem
Správnou výživou
Vaše tělo nepoužívá 70% svalové hmoty a pokud se vydáte po delší době do posilovny, na tůru, běh, plavání, kolo nebo stačí když někomu pomůžete odstěhovat nábytek, druhý den zjistíte, že máte na sobě svaly o kterých jste vůbec předtím nevěděli. Vaše tělo je jako ve stavu stand-by. Prakticky nemá důvod spotřebovávat energii a tím mít vyšší důvod k příjmu potravy.
Uvědomte si, že tělo se bude vždy chovat ekonomicky. Aby přežilo. Příroda nepočítala s obchodními řetězci, s tescem... příroda bude vyživovat v těle jen nejnutnější orgány, svaly, které momentálně pro tělo pracují a pokud tělo více nepracuje, automaticky snižuje podíl svalové hmoty, jen proto, aby ho tělo nemuselo vyživovat. Více svalů totiž znamená - chci více energie, chci  více jíst. V přírodě je vždy málo potravin, na vlka nikde interspar nečeká.
Pokud tedy nesportujete, máte nižší podíl svalové hmoty, tělo nemá potřebu přijímat víc potravy, máte zpomalený metabolismus, protože se moc nehýbete a tělo se přizpůsobuje daným podmínkám, které mu naservírujete. Vy se samozřejmě cpete, ne proto, že to tělo chce, ale, že vám chutná. Nutně dochází k tloustnutí. Uvědomte si tedy. Více svalů = mohu toho sníst více a nebudu tloustnout jako předtím. Tělo potřebuje energii na "údržbu" hmoty, kterou jste si "obstarali".
Takže argumentace " já svaly nepotřebuju" vede jen k pomalejšímu metabolismu, kondici, k většímu ohlídání příjmu množství stravy a k samotnému horšímu vzhledu postavy.
Věk sice zpomaluje metabolismus, ale často je to jen lenost. Čím to je? Je to zejména s poklesem testosteronu, který z každého dělá vitálního člověka i když si tento pojem  lidé spojují pouze s apetitem v sexu a počtu uhrů. Lenost a nedůslednost vede k porušování diet "dozobáváním" nedietních potravin, k častým výkyvům porušení životosprávy (oslavy, chata, narozeniny, návštevy a pod.). Na lenost se lidé zejména vymlouvají také ve spojení s odlišnými prioritami života, žebříčkem hodnot.
Lenost narušuje disciplínu. To má zejména na svědomí stoupající věk.
Každý si musí říci sám, jestli jiný, odlišný způsob stravování chce podstpoupit.
Největší překážkou tohoto rozhodnutí je totiž pracovní vytížení v zaměstnání a rodina. Péče a starost o děti, rodiče. Vařit pro rodinu zvlášť a pro vás je velmi obtížné, protože zdravé stravování zaručeně nebude všem okolo vás chutnat, zvlášť pokud nepotřebují redukovat tělesnou váhu. Často ale časem zkoušejí zdravou stravu a postupně jim zachutnává....
Tyto překážky souvisí s věkem. Ve dvaceti letech se můžete soustředit pouze na sebe, máte spousty energie(testosteronu), rychlý metabolismus a žádné závazky. O deset,dvacet let později bojujete o vaše místo na slunci v podobě porozumění a podpory vypadat lépe a zdravěji v okruhu své rodiny a zaměstnání.
2) Pohlaví
Ženy se "zbavují " přebytečných kil obvykle hůře než muži. Je to způsobené malou měrou hormonu testosteronu oproti mužům. Kdysi se psala teorie, kdy ženy v běžné dietě bez sportování shodili na kg váhy  60% sv.hmoty a 40%tuku, muži procentuálně opačně. Z dalších vědecky neověřených teorií ženy typu postavy tzv."hruška" silnější od pasu dolů shazují hůře než ženy s typem postavy tzv."jablko"  štíhlé nohy, tuk v oblasti pasu. Ženy typu jablko mají obvykle vyšší podíl testosteronu.
3) Typ postavy a genetika
Než popíši typy postav, často je rozhodující počet tukových buněk. Každý víme jak vypadají naše rodiče, po kom jsme a jak pravděpodobně budeme také vypadat. Počet tukových buněk nám neklesá, bohužel, nikam nemizí. Pokud radikálně zhubneme, pořád čekají, nikde nevypadli, nezmizeli, nespálili se. Jak se vrátíte ke starým stravovacím návykům, začnou se obalovat tukem, protože jsou stále zde, stále"hladové" a čekají až selžete :). Pokud dojdou ke své max. velikosti, dokáží se dělit. Proto onen známý jojo efekt.  Smutné že...
ektomorf - hubená postava. Nižší počet tukových buněk, rychlý metabolismus. Prakticky žádné problémy s nadváhou. Ano to jsou ti jedlíci s dvanácti knedlíky, kteří to "spálí " během tří hodin a mají opět hlad a nepřiberou. A my jim můžete závidět. S věkem se to samozřejmě samozřejmě zhoršuje. Tento typ postavy ale špatně přibírá svalovou hmotu, potřebují se více zaměřit na přebytek energ.příjmu a doplňků výživy sacharidového typu.
mezomorf - atletický typ postavy. Metabolismus je celkem rychlý. Má vysoký podíl svalové hmoty. Nejideálnější typ postavy. Tento typ, ale neřeší problémy pro přibrání či shazování. Je naprosto ideální. Samozřejmě opět zde pracuje čas a ten je neúprosný i pro mezomorfní typy postav.
endomorf - obézní postava. Tělo má vysoký počet tukových buněk, velmi pomalý metabolismus, tedy látkovou výměnu a tím sklony k tloustnutí. S přibívajícím věkem tato hrozba neustále roste a tento typ postavy s ní bude bojovat do konce života.
...................................................................................................................................................
MÝTY A "BLBOSTI"
REKLAMNÍ VÝROBKY
Televize, reklama vám nabízí řadu výrobků, které mají vyřešit během pár minut vaše povislé břicho ve struhadlo Van Damma. Výrobky typu stlačování břicha, různé cviky na břišní svaly, elektrické impulzy..... Za prvé,to že se vám udržuje tuková tkáň nad břišními svaly je dáno hlavně kvůli ochraně orgánů před poraněním a tepelnou izolací. Za druhé, ať si trápíte jakoukoliv končetinu svého těla, včetně břicha, pro tělo to bude znamenat pouze energetický výdaj. Tělo nespaluje tuk, který je neblíž svalové hmotě kterou procvičujete.  Tělo spaluje tuk jednak při aerobní déletrvající činnosti jako je běh, plavání, chůze, ale určitě ne při silovém cvičení jako je procvičování břišních svalů, či jiná činnost v posilovně. Vyrýsuji nohy, budu cvičit dřepy, vyrýsuji povislé prsa, budu cvičit bench-press. Takto to nefunguje! To, že procvičujete, posilujete svalové partie jako jsou prsa, břicho, záda, stehna a jsou víc vidět je proto, že se svalová hmota zvětšila. To samozřejmě platí i pro břišní svaly. Pokud je budete cvičit silově, naopak v pase přiberete, ale svalovou hmotu, svaly jsou větší a jsou lépe vidět, ale není to tím, že jste shodili na břiše tuk.
Pokud vám bude někdo nabízet stroje, výrobky na zeštíhlení pasu - je to nesmysl a podvod, protože využívá vaší neinformovanosti. Namáhat si břicho pro zeštíhlení je idiotismus.
Tělo při tělesné aktivitě hubne, ale ne při krátkodobé posilovací, ale při dlouhodobější vytrvalostní aktivitě jako je běh, rychlá chůze, plavání, jízda na kole. Pro tělo tato činnost znamená dlouhodobý energetický výdej. Pak teprve shazujete tuky. Je úplně jedno kterou činnost vykonáváte a jakou část těla zatěžujete. Pro tělo je to jen energetický výdej a tuk bude mizet tam, kam se vám naposled uložil, ne tam kde je blízko namáhající svalové hmotě tuk. Tuk bude využívat tělo k nahrazení energetického deficitu, který budete vy řídit svou dietou, svým energetickým příjmem.
Budete se obrazně loupat jako cibule a tělu je opravdu jedno, jestli si trápíte břicho nebo běžíte po schodech. Dělejte proto takovou činnost, kde vydáte energie co nejvíce.
ZÁZRAČNÉ NÁPOJE, PILULKY
Pamatujte si, že ztrátu tuku regulujete zejména poměrem příjmu a výdeje energie. Prezentující, komerční nápoje vám mají nahradit zdravé jídlo, což je v pořádku, co není v pořádku je to, že budete za půl hodiny řvát hlady. Takže v konečném důsledku přijmete více energie než bez nápojů. Nápoje vám mají ukázat, že jíte špatně a nápoj, vám "dožene" chybějící správné živiny a navíc zasytí. Proč byste to dělali? Proč si nesestavit jídelníček tak aby byl vyvážený, bohatý a ten vás opravdově zasytil? Nápoj znamená energetický příjem, nikam vám nevplují zázračné spalovače, které nemají nic jiného na práci, než tělo zbavovat tukových polštářků. Myslím ,že na pohádky jste už staří dost :)
MELOUNOVÉ DIETY, OKURKOVÉ DIETY A PODOBNÉ NESMYSLY
Jakou dietu právě držíte? Pro mě hloupá otázka. Proč by dieta měla mít nějaké své kategorie, pokud samozřejmě nejde o jiné zdravotní potíže? Racionální výživa se sníženým energetickým příjmem pro redukci hmotnosti  je v podstatě jen jedna.
Ostatní tzv. diety jsou jen brutálním útokem na náš organismus v podobě hladovek, absolutně nevyváženou stravou, záměrně nízkým příjmem neenergetických stravovacích položek. Tělo nejenže trpí, strádá, ale dostává se do stavu krize. Co se stane? Tělo se postaví se na zadní. Nastartuje úsporný režim. V podstatě metabolisticky okamžitě zestárnete o třicet let. Tělo chce přežít, proto při akutním nedostatku energetické potravy utáhne kohouty. A jste tam kde jste byli předtím, vůbec jste si nepomohli....bude vám to fungovat chvíli, ale z dlouhodobějšího hlediska je to zdravotně velmi rizikové a na závěr zaručeně přiberete víc než jste měli předtím. Pochopte tělo. Tělo si tvoří tuk proto, že bud nárazově hladoví a dělá si rezervu energie nebo že se člověk přejídá a nestačí to zpracovat.

DÁ SE SHODIT DIETOU BEZ POHYBU?

Samozřejmě, že je to možné. Shazujete větším výdejem energie než kolik ji příjmete. A tento rozdíl bude větší  bud menším příjmem potravy nebo větším výdejem energie v podobě tělesné aktivity. A ještě větší úspěch je dělat obojí.
Jsou lidé co jsou nějakým způsobem handicapovaný bud tělesně nebo časově, nebo místem svého pobytu. Tak se spoléhají na shození váhy pouze dietou bez sportu. Dietou bez sportu jsem shodil 40kg za 6 měsíců. Výhoda zaměstnaných je vnímat svou práci jako energetický výdej. Je samozřejmě rozdíl dělat účetního a truhláře. Shazování dietou je náročnější v drastičnosti omezení energetického příjmu a delšího trvání. A jak jsem popisoval, bez sportu, máte metabolismus výrazně pomalejší...
IDIOTSKÉ DOGMA - TUKY SE PŘEMĚŇUJÍ VE SVALY A SVALY V TUKY
A kůže v tuky a kosti ve svaly a oči v uši.... Tuky se vytvoří přebytkem příjmu potravy nebo při nepravidelném stravování a jsou využívány jako záložní zdroj energie při nedostatku, deficitu energie při příjmu potravy. Tuk neobsahuje bílkoviny/aminokyseliny které by sloužily jako stavební hmota pro svalovou hmotu. Svalová hmota se nepřetváří v tuk. Pokud není svalová práce hmotou využívána, svalová hmota postupně atrofuje tzn.zmenšuje svou velikost, velikost průřezu svalového vlákna. Svalová hmota nevisí, visí pouze starší nebo nadměrná kůže a tuk. Ochablá sval. hmota je více pružná s menší hustotou a tvrdostí. Časté dogma je, že ten kdo cvičí ,budou mu viset svaly, je názor idiotský a směšný. Necvičící jedinec se vrátí do stavu před cvičením.

 
 

 

Statistiky

Online: 1
Celkem: 12971
Měsíc: 159
Den: 3